Instantné pozlátko

Autor: Natália Štepanovičová | 20.5.2020 o 20:02 | (upravené 25.5.2020 o 20:59) Karma článku: 3,55 | Prečítané:  590x

Žijeme v rýchlej a technologicky vyspelej dobe. Nikto z vás mi toto zistenie nemôže uprieť. Áno, viem. Neprišla som s ničím prevratným. Spoločnosť, ktorej sme súčasťou, na nás vytvára enormný tlak. Možno by sme to ani nechceli, a predsa naše životy idú rýchlejšie, ako plánujeme.

Na sociálnych sieťach sledujeme šťastných, zdravých, zamilovaných ľudí. Vidina dokonalého života láka skoro všetkých. Avšak, opäť neprídem s novou informáciou, nemôžem si ju však odpustiť — JE TO LEN ILÚZIA.

Máme oveľa viac možností cestovať, spoznávať nových ľudí a slobodne vyjadrovať svoje postoje a myšlienky. Napriek tomu sme osamelejší ako naši starí rodičia, prípadne ľudia, ktorí nemajú prístup k najnovším aplikáciám. Čím to je?

Prečo na sieťach, ktoré majú všetkých zbližovať, paradoxne, nie sme svedkami skutočných a autentických fotografií a príspevkov? Áno, človek je tvor spoločenský. Chce sa páčiť, cítiť uznanie a obdiv, ale za akú cenu? Nezmyselné srdiečka a povestné lajky nám zdvíhajú sebavedomie. Ak počet nestúpne nad 20, nemá zmysel nechávať príspevok na našej nástenke a zmažeme ho. Zaujímalo by ma, čo sa s naším mozgom deje, keď nám neznámi cudzinci z opačnej strany republiky dajú najavo, že fotka s krásnym snehobielym úsmevom stojí za to! Reaguje podobne ako pri užití omamných látok?

Čo však už často nevidíme, je to, že, buď si zubnú sklovinu poškodíme prehnaným alebo nekvalitným bielením, alebo, a to je ten lepší prípad, si náš hollywoodsky úsmev vyčarujeme pomocou skrášľovacej aplikácie. Tá je už nutnosťou pre väčšinu mladých žien a aj mužov. Nebojte sa, tiež to nepriznajú. Radšej budú tvrdiť, že si zahrali v reklame na zubnú pastu. Vylepšením chrupu pomocou nej to však nekončí. Naopak. Niekde v týchto miestach sa príbeh (ne)prirodzenej postavy, spravidla dievčiny z instantného sveta, len začína. Jej tvár je väčšinou cez leto posiata pehami, v iných ročných obdobiach na nej nájdeme akné. Presne také, aké poznáme nielen z obdobia puberty u  90 % ľudí na planéte. Zvyšných 5% má pomyslené šťastie, keď sudičky stáli pri každom jednom z nich a rozhodli sa, že bezchybnú pleť jednoducho dostanú.

Aby bol  príspevok v súčasnosti úspešný, treba k celkovému výzoru prirátať aj to, čo má mladá influencerkaoblečené. Alebo skôr neoblečené. Nahota, respektíve, sporo odeté krásky si konkrétnymi činmi zvyšujú počet lajkov, odberov a zdieľaní. Ak by ste si mysleli, že ich početnejšie publikum tvoria viac muži, možno ostanete prekvapení. Ženy svoje spolusúputníčky povzbudzujú častejšie. Neviem, čím to je. Napriek tomu by som to chcela zistiť. Väčšina dnešných  tínedžeriek chce mať v kolónke povolanie napísané: tá, ktorá si zarába marketingom a príspevkami prostredníctvom sociálnych sietí. Chcú si užívať výhody, ktoré im svet i technológie ponúkajú, ale podľa mňa im treba ukázať aj druhú stranu mince. V tomto prípade — fotky. Pretože každá vydarená za sebou skrýva omnoho viac nevydarených. Nehovoriac o čase, ktoré instantné hviezdy strávia pri jej úprave.

V konečnom dôsledku tak čítame heštegy, alebo po slovensky mriežky, ako napríklad prirodzená, v jednoduchosti je krása, alebo každá je jedinečná. Dievčatá, ktoré ich sledujú, majú práve vďaka instantnému obsahu nižšie sebavedomie. Nemôže mať každá z nás modelkovské miery, potom by to bola nuda.

Mať svoju pomyslenú bublinu, svoj kúsok raja, trebárs aj na internete, je pre niektorých používateľov nevyhnutnosť, pre iných prežitok. Je len na vás, ku komu sa prikloníte.

Nechcem a ani sa nesnažím nikoho odsudzovať. Aktuálnou témou som však chcela len poukázať na (ne)správne vzory a novodobý trend. Sociálne siete nám ponúkajú skvelé možnosti, ktoré som už spomínala vyššie.

Preto, tak ako pri všetkom — aj v rámci virtuálneho priestoru sa treba riadiť heslom — všetko s mierou. Najmä nepodľahnúť pozlátku a nebáť sa byť autentický a svojský. Pretože práve to oddeľuje jednu bytosť od druhej — inakosť. Nemôže mať každá žena bezchybnú pleť a dokonalú postavu. V reálnom živote si svoje kilá a ani akné nevieme vyretušovať. Ak sa vo svojom tele cítite dobre, nemeňte sa len preto, že nezapadáte do nejakého vopred zadefinovaného vzorca. Taký neexistuje a nikdy existovať nebude. Preto vás, prosím, oslávte svoju rôznorodosť akoukoľvek maličkosťou. Každý si zaslúži byť akceptovaný taký, aký je! Nie, nie je to klišé, je to fakt. Dlhujeme si to. Tieto isté prípady môžeme aplikovať aj na opačné pohlavie v plnom znení.

Gratulujem a zároveň ďakujem, ak ste sa dostali až sem. Pokiaľ vám čo i len jediná myšlienka trochu pomohla alebo ste si pri čítaní povedali, že sa s textom aspoň sčasti stotožňujete, malo to zmysel.

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Už ste čítali?